Portakallı Yulaf Ezmesi

portakalli-yulaf-ezmesiBugün kahvaltıda portakallı yulaf ezmesi pişirdim kendime. (Fotoğraf alıntıdır ama böğürtlenler hariç birebir böyle görünüyor.) Yulaf pişirilir mi demeyin. Yulafın normal mısır gevreği gibi yendiğini sandığım zamanlar hayata küserdim, yulafları çiğnemek zor gelirdi, bir türlü yutamazdım süt koysam bile. Yulafın aslında pişirilerek yendiğini öğrendiğimde baya bir sevinmiştim 🙂

Peki yulaf nasıl pişirilir?

Ben önce yapışmayan bir tavaya su ya da süt koyuyorum (soya sütü tabi ama normal sütle de yapılır elbette. suyla da fena olmuyor çünkü yulafın aromalı bir tadı olduğu için hiç de düşünüldüğü gibi yavan olmuyor)

Sonra içinde 3-5 kaşık yulaf koyuyorum ve karıştırmaya başlıyorum ocağın altını açıp. kısık ateşte tabi.

Bir süre sonra o mis gibi kokusu geliyor burnunuza zaten ve saniyeler içinde koyulaşmaya başlıyor. Üzerine tekrar su ya da süt ilave ederek kıvamını ayarlıyorsunuz. Bazısı daha sulu seviyor, ben mesela daha koyu kıvamda seviyorum.

1-2 dakika pişirdikten sonra kaseye alıp üzerine portakal ya da canınız hangi meyveyi çekiyorsa koyuyorsunuz. Ben bir çay kaşığı stevia ve tarçın da ekledim, çok güzel oldu. Genelde mısır gevreği ya da yulaf yersem mutlaka tarçın koyarım üzerine, şekerimi düzenlesin diye.

Siz başka şekilde yapıyor olabilirsiniz yulafı ama bu benim yöntemim.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s